para na terapii małżeńskiej

Rodzajów terapii jest tak naprawdę bardzo wiele. Znaczna część osób zastanawia się jednak, na czym polega terapia dla par. Jest to szczególny rodzaj terapii, który przede wszystkim zajmuje się rozwiązywaniem problemów małżeńskich. Czasem zdarza się tak, że wraz z upływem lat małżeństwo zaczyna się coraz słabiej dogadywać. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że ciężko odnaleźć się w sytuacji, gdzie trzeba dzielić się obowiązkami.

Do tego dochodzą często stresy związane z pracą i wszystko momentalnie zaczyna nie być takie jak powinno. Przede wszystkim pary przestają się rozumieć, przestają zwracać uwagę na potrzeby drugiej osoby, traktują małżeństwo jako przyzwyczajenie. Najgorszy jest moment, w którym osoby takie zwyczajnie nie potrafią ze sobą rozmawiać, godzić się na kompromisy. W rezultacie stale są kłótnie i ma się dość małżeństwa.

Relacje zawsze można naprawić z pomocą psychologa

W takiej sytuacji warto zdać sobie sprawę, z tego że relację taką można jeszcze naprawić, jeśli ma się odpowiednie chęci. Pomoc psychologa dla par polega na tym, że inicjuje on pomiędzy nimi rozmowę. Jako osoba niezależna jest w stanie ocenić konkretne sytuacje, kto miał racje, kto nie i jak powinno się zachować. Inaczej ludzie patrzą na to, jeśli ktoś zupełnie obiektywny powie co jest nie tak, niż jak mówi to druga strona sporu. Na takich sesjach terapeutycznych małżonkowie mówią spokojnie o tym, co im się podoba, co im się nie podoba.

W ten sposób mają pewność, że druga strona z pewnością ich wysłucha. Starają się mówić o swoich problemach, potrzebach, o tym jakby chcieli żeby było, a jak jest. Ponadto oprócz sesji dla par psycholog często organizuje sesje indywidualne dla każdego współmałżonka osobno. W ten sposób jest w stanie go zrozumieć i pomóc. Tak więc często robi się tak, że para razem uczęszcza do psychologa, a oprócz tego chodzą oni do niego na sesje indywidualne.

Warto zauważyć fakt, że takie terapie pomogły wielu parom odbudować swój związek. Dlatego też przed zdecydowaniem się na rozwód, warto udać się na taką terapię i zobaczyć, czy naprawdę nic już się nie da zrobić. Oczywiście aby terapia zadziałała, to konieczne jest aby każdy małżonek chciał naprawić małżeństwo. Tylko jeśli obie strony będą się odpowiednio starać, to możliwe jest porozumienie się ze sobą.

Koszty terapii małżeńskiej nie są wysokie

Warto również zauważyć fakt, że aktualnie takie sesje nie są niczym specjalnie drogim. Dlatego też tak naprawdę każdego na nie stać. Tym bardziej opłacalne jest spróbować jeszcze raz naprawić swoje małżeństwo, tym bardziej jeśli są w nim już dzieci. Dopiero, jeśli taka psychoterapia nie pomoże, to można podjąć decyzję o rozwiązaniu małżeństwa. Oczywiście wszystko też zależy od psychologa, który terapię przeprowadza. Jego wybór też jest bardzo istotny. Terapie dla par mogą być bardzo pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *